Sahte Kuzu Göbeği Mantarına Dikkat

Sahte Kuzu Göbeği Mantarına Dikkat

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Haberine Göre; Adana Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünler Başmühendisliğince, bölge genelinde Kuzu Göbeği mantarı envanter çalışması başlatıldı. İlk olarak Osmaniye İşletme Müdürlüğü mıntıkasında yapılan çalışmalarda bugüne kadar üç takson Kuzu Göbeği mantarı tespiti yapıldı.

14 Haziran 2018 - 16:29 - Güncelleme: 14 Haziran 2018 - 16:56

Sahte Kuzu Göbeği Mantarına Dikkat!

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Haberine Göre;

Adana Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünler Başmühendisliğince, bölge genelinde Kuzu Göbeği mantarı envanter çalışması başlatıldı. İlk olarak Osmaniye İşletme Müdürlüğü mıntıkasında yapılan çalışmalarda bugüne kadar üç takson Kuzu Göbeği mantarı tespiti yapıldı.

 

Envanter çalışmalarını yürüten Başmühendis Şaban Güneri, Kuzu Göbeği mantarlarının (Morchella esculenta, Morchella distans, Morchella elata Fr. var. elata), Morchellaceae familyasından yenilebilen mantar türlerinden olduğu, genel olarak ormanlarda tek tek veya küçük gruplar halinde bulunduğu, özellikle orman yangınlarından sonra sıkça rastlandığı ve Kuzu Göbeği mantarını ilkbaharda özellikle Nisan Mayıs aylarında yağmurlardan sonra bol miktarda bulmanın mümkün olduğu bilgisini verdi.
 

Tespit çalışmaları esnasında halk arasında Kuzu Göbeği Ebesi olarak bilinen zehirli sahte Kuzu Göbeği mantarına da rastlandığını bildiren Başmühendis Şaban Güneri, yenilebilen türlerle karıştırma riski olduğundan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sahte Kuzu Göbeği mantarının (Kuzu Göbeği Ebesi) tamamen farklı bir mantar grubuna dahil olduğunu,  4-12 cm şapkası ve kahverengi görüntüsü ile beyin şekline benzediğini ifade etti.

 

Odun Dışı Ürünler Başmühendisliğinden, Kuzu Göbeği Mantarı Envanter Çalışmaları hakkında bilgi alan Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çeşitli mantar projeleri ile bölge halkının mantar kültürünün geliştirildiğini, başta Sedir Mantarı olmak üzere köylülerin mantar toplamaya meraklı olduğunu, Kuzu Göbeği mantar sezonunun başladığı bu günlerde, mantar meraklılarının ve özellikle orman köylülerinin mantar zehirlenmelerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

 

 

 

(T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü sitesinden alıntı yapılmıştır.

https://www.ogm.gov.tr/SitePages/OGM/OGMHaberler.aspx?List=d48f9a06-6f97-48b9-9ba4-7b9dfae5e8dd&ID=9566&Web=6b9add1f-52c2-4e71-826c-3f6be57bbc5d)
 
 

Bu haber 638 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yapılan bir Araştırmaya Göre...
Yapılan bir Araştırmaya Göre...
Ülkemizde Bulunan Yenilebilir Mantar Türleri
Ülkemizde Bulunan Yenilebilir Mantar Türleri