Son 15 Yılda Gelişen Mantarcılık Sektörü
Şener Bahadır

Şener Bahadır

BayMantar

Son 15 Yılda Gelişen Mantarcılık Sektörü

17 Temmuz 2018 - 20:13

    Son yıllarda ülkemizde bir hayli önem kazanan mantar yetiştiriciliği, bu bitkinin geniş arazilere gerek duyulmadan yetiştirilmesi dolayısıyla gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bu konuda üreticilere devlet tarafından verilen kredi destekleri de fabrikasyon mantar yetiştiriciliğinin yükselmesini sağlamaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre ülkemizde fabrikasyon mantar üretimi ilerleyen yıllarda çok daha geniş bir seviyeye ulaşacak.
  Günümüzde Mantarcılık Sektörü
 
     Bilindiği üzere küresel ısınma, kontrolsüz yapılaşma, nüfusun hızlı bir biçimde artması gibi sebepler tüm dünyada tarım arazilerini olumsuz şekilde etkilemeye başladı. Bu durum ülkemizde de yaşanan bir problem. Buradan yola çıkarak üretimi daha kolay yapılan bitkiler günümüzde önemli sanayi çalışmaları arasında yer alıyor. Mantar da bu bitkilerden bir tanesi. Mantarın yetişebilmesi için geniş, bereketli tarım bölgelerine ihtiyaç duyulmuyor. Bir sanayi kolu olarak görülen mantar yetiştiriciliği, diğer bitkiler gibi yılın belli zamanlarında değil, her zaman üretilebilmesi, hızlı büyüyen ve çabuk üretilen bir bitki olması dolayısıyla sıkça tercih ediliyor. 
 
     Ülkemizde mantarcılık sektörünün gelişmesi, bu konuda çalışacak uzmanlara olan ihtiyacı da gündeme getirdi. Bu ihtiyacı karşılamak adına üniversitelerde mantar yetiştiriciliği hakkında açılan bölümler de oldukça ilgi görüyor. Bu bölümlerden mezun olan gençler, mantarcılık sektörünün gelişmesi için başarılı çalışmalarda bulunuyorlar. Tüm bu yapılan çalışmalar, ülkemizin mantar üretiminin yıllık 50 bin tona ulaşmasını sağladı. Uzmanların ön görüleri, bu rakamın ilerleyen yıllarda yıllık 70 bin tona ulaşması. Ülkemizde üretilen mantarlar, yurt içindeki ihtiyacı karşıladığı gibi aynı zamanda yurt dışına da ihraç edilecek seviyeye ulaşmıştır.
  Ülkemizde En Çok Üretilen Mantar Çeşitleri
 
     Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan en yaygın mantar türü, kültür mantarlardır. Ancak bununla beraber son zamanlarda her yerde karşımıza çıkmaya başlayan istiridye mantarı türü de artık kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Verimli bir mantar türü olan istiridye mantarı yenilebilen en yaygın mantar türlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Bununla birlikte diğer mantar türlerinden biraz daha yüksek rakamlarla satışa sunulan ve insan sağlığı için sayısız faydaları olan trüf mantarı da ülkemizde yetiştiriciliği yapılan mantarlar arasındadır.
 
     Bu mantar türü diğer mantarlara göre çok daha nadide bir ürün olduğundan tüm dünyada ilgi görmektedir. Eski zamanlardan bu yana bilinen ve hatta kralların yiyeceği olarak tanımlanan trüf mantarı ülkemizde kara elmas olarak bilinmektedir. Özel bahçelerde yetiştirilen bu mantar türü, kilosu 200 Euro gibi rakamlar ile satılabiliyor. Hatta trüfün çeşitlerine göre bu rakam 1000 Euro'ya kadar yükselebiliyor. 
 

Bu yazı 157 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar